Testy na prawo jazdy: Kłopotliwe pytanie

Jest spora szansa na to, że także i w 2018 roku to pytanie z testów na prawo jazdy znajdzie się w rankingu najtrudniejszych pytań, bowiem jak pokazują statystyki zdamyto.com, błędnej odpowiedzi na nie udziela niemal 60 procent kursantów.

Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wyprzedzania, jeżeli kierujący pojazdem poprzedzającym włączył prawy kierunkowskaz?

testy na prawo jazdy

Wbrew pozorom, w pytaniu bardziej chodzi o zmianę pasa ruchu niż o wyprzedzanie.

Dlaczego odpowiedź twierdząca jest nieprawidłowa? Zacznijmy od wyjaśnienia manewru wyprzedzania. Przypominacie sobie ten nudny wykład z podstawowych pojęć? Zgodnie z art 2. pkt. 28 wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Czy już wam się rozwidnia? Nie?

Idźmy zatem dalej: kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu? Kierujący, ktory już znajduje się na danym pasie, czy ten, który zamierzają wjechać na sąsiedni pas ruchu? Sprawę rozwiązuje art. 22. ust. 4. prd:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

W cytowanym pytaniu dochodzi do manewru wyprzedzania – bez zmiany pasa ruchu. Pojazd znajdujący się na lewym pasie ruchu sygnalizuje zamiar („zawczasu i wyraźnie”) zmiany pasa ruchu. Oczywiście zgodnie z zapisem  art. 22. ust. 4. prd nie ma pierwszeństwa przed pojazdem znajdującym się już na pasie ruchu, na który zamierza wjechać, nie ma więc potrzeby zrezygnowania z manewru wyprzedzania. To Ty masz pierwszeństwo, nie musisz więc rezygnować z wyprzedzania.

W tej sytuacji oczywiście nie masz obowiązku przerwania wyprzedzania

Image: