Testy na prawo jazdy: jak używać świateł awaryjnych?

Umiejętność używania świateł awaryjnych przyda się nie tylko podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy ale i podczas codziennych jazd. No i właśnie z tym drugim niestety także jest problem, bowiem kierowcy nagminnie nadużywają tych świateł.

Kierowcy powszechnie używają świateł awaryjnych podczas zatrzymania w niedozwolonym miejscu i to w sytuacji, gdy samochód nie uległ uszkodzeniu ani wypadkowi. W takiej sytuacji naruszane są jednocześnie dwa przepisy: Nadużywanie świateł awaryjnych, których stosowanie jest w przepisach szczegółowo opisane, oraz niezastosowanie się do zakazu zatrzymywania. Dodatkowo w takiej sytuacji policjant może dopatrzyć się tamowania ruchu, a wszystko to skutkuje otrzymaniem mandatu.

Świateł awaryjnych nie możesz też używać w czasie holowania, i to niezależnie od tego czy holujesz, czy jesteś holowanym.


Pytanie z testów na prawo jazdy. Źródło: zdamyto.com

Kiedy można (i należy) używać świateł awaryjnych?

Gdy Twój samochód zostanie unieruchomiony z powodu uszkodzenia lub wypadku. Wówczas oprócz świateł awaryjnych należy ustawić za pojazdem trójkąt ostrzegawczy w odległości:

  • 100 m- na autostradzie lub drodze ekspresowej,
  • 30-50 m na drodze- poza obszarem zabudowanym
  • bezpośrednio za pojazdem lub na pojeździe (na wysokości max 1 m)-na obszarze zabudowanym.

Świateł awaryjnych powinien użyć także kierujący autobusem szkolnym w czasie wsiadania i wysiadania dzieci oraz kierujący pojazdem przeznaczonym do przewozu osób niepełnosprawnych, podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej.

 

Image: