Jak długo trzeba czekać na odbiór prawa jazdy?

Odpowiedzi nie szukaj na forach czy grupach dyskusyjnych. Nikt tak naprawdę nie powie Ci jak długo czeka się na prawo jazdy, co najwyżej dowiesz się jak długo na odbiór prawka czekała odpowiadająca Ci osoba. Okres oczekiwania jest bowiem różny.

Sprawdź czy zdasz: Testy na prawo jazdy 2018

Na wydanie dokumentu trzeba zazwyczaj czekać od tygodnia do nawet trzech tygodni. Taka rozpiętość związana jest z wieloma czynnikami, a PWPW oprócz drukowania praw jazdy zajmuje się drukowaniem w zasadzie wszystkiego co można wydrukować na plastiku – od identyfikatorów po legitymacje i dowody osobiste. Do tego drukuje też oczywiście pieniądze. Pracy tam też mają sporo. Także wydziały komunikacji i same ośrodki egzaminowania nie cierpią na brak zajęć, więc zanim Twoja dokumentacja zostanie odpowiednio „obrobiona” i sprawdzona przed wysłaniem do PWPW też może minąć parę chwil.

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, Twój ośrodek ruchu drogowego kieruje informację o jego wyniku do Starostwa, a tam trwa tak zwane postępowanie administracyjne i dopiero po tym urząd  wysyła zamówienie dokumentu do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. PWPW po wyprodukowaniu „plastiku” odsyła go ponownie do Starostwa.

Jeśli niecierpliwie przestępujesz z nogi na nogę w oczekiwaniu na swoje prawo jazdy, stats produkcji dokumentu możesz sprawdzić na stronie InfoCar.

Niezależnie od tego jak długo przyjdzie Ci oczekiwanie na swoje prawo jazdy, jazda bez tego dokumentu jest surowo karana.

Lepiej więc uzbroić się w cierpliwość i bez prawa jazdy po prostu nie jeździć.

Image: